Loģistikas Pakalpojumi un Kvalitatīvi Kravu Pārvadājumi

 +371 26 241 103           kontakti@aeeg.lv

Bīstama krava

Drošība pirmajā vietā!

SIA “AEEG Transport” ir transporta un loģistikas uzņēmums, kas veic pilna spektra transporta un loģistikas pakalpojumus, tajā skaitā ir arī bīstamo kravu pārvadājumi jeb ADR kravu pārvadājumi visā pasaulē!

 Ja Jums ir bīstamas kravas, kuras nepieciešams piegādāt no punkta A uz punktu B mūsu speciālisti palīdzēs ar atbilstošu dokumentāciju, kas nepieciešamas, veicot bīstamo kravu piegādes sagatavošanu un iegūšanu: licences, atļaujas u.c.. SIA “AEEG Transport” speciālisti palīdzēs jums nokārtot muitas formalitātes, ja veicat kravu pārvadājumus uz vai no Ķīnas, ASV vai citām trešajām pasaules valstīm.

Bīstamās kravas jeb ADR

Oficiālais saīsinājums ADR ir cēlies no angļu valodas – Agreement Concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road, kas ir Eiropas Nolīgums par bīstamo kravu starptautiskajiem pārvadājumiem ar autotransportu. Saskaņā ar Latvijas Republikas Bīstamo kravu aprites likuma 1. panta otro punktu par bīstamu kravu tiek uzskatīta – krava, kura savu īpašību dēļ pārvadāšanas vai ar to saistītas pagaidu uzglabāšanas procesā var izraisīt sprādzienu, ugunsgrēku, cilvēku vai dzīvnieku bojāeju, saslimšanu, saindēšanos, apstarošanu vai apdegumus, īpašuma bojājumus vai radīt kaitējumu videi. Par bīstamām uzskata tikai tādas kravas, kas atbilst Apvienoto Nāciju Organizācijas noteiktajiem bīstamības kritērijiem.

Lai nodrošinātu drošus bīstamo kravu pārvadājumus SIA “AEEG Transport” uzņēmums ir kvalificēts un praksē pielieto visas noteiktās prasības, kā, atļaujas, iegūtas licences un specializētu transportēšanu, atbilstoši kravas bīstamības klasei. Bīstamās kravas iedalās 9 klasēs un vairākām ir arī apakšklases. Aicinām mūsu uzņēmuma klientus sazinieties ar SIA “AEEG Transport” drošības konsultantu, lai precīzi noskaidrotu, kurai bīstamības klasei un klasifikācijai atbilst krava.

Aktuāla informācija:

No 2023. gada 1. janvāra stājas spēkā ADR 2023. gada redakcija. Pārejas periods – līdz 2023. gada 30. jūnijam.

Bīstamo kravu aizsardzības plāns ir jāizstrādā komersantiem, kuri pārvadā tās kravas, kas ir norādītās ADR nodaļā 1.10.

Bīstamo kravu autopārvadājumi

Lai uzņēmums savus klientus varētu nodrošināt ar bīstao kravu pārvadāšanas (ADR) pakalpojumiem, sauzemes transportam nepieciešama speciāla atļauja šādu kravu transportēšanai, kā arī transportlīdzekļu vadītājiem ir jābūt iegūtai bīstamo kravu pārvadāšanas apliecību. SIA “AEEG Transport” transporta un loģistikas uzņēmuma darbiniekiem ir attiecīgā dokumentācija, kā arī visi bīstamo kravu transportlīdzekļi ir marķēti atbilstoši ADR (bīstamo kravu) prasībām un kura ekipējumā ir viss nepieciešamais šāda veida kravām paredzētais aprīkojums.

Saskaņā ar Latvijas Republikas Bīstamo kravu aprites likumu jautājumus par bīstamo kravu apriti un tās uzraudzību autopārvadājumu jomā reglamentē Nolīgums par bīstamo kravu starptautiskajiem pārvadājumiem ar autotransportu (ADR) un protokols par grozījumiem šajā nolīgumā.

Bīstamo kravu gaisa pārvadājumi

Viens no dārgākajiem, taču ātrākajiem bīstamo kravu pārvadāšanas veidiem ko saviem klientiem piedāvā SIA “AEEG Transport” transporta un loģistikas uzņēmums ir gaisa pārvadājumi uz visām pasaules valstīm.

Saskaņā ar Latvijas Republikas Bīstamo kravu aprites likumu jautājumus par bīstamo kravu apriti un tās uzraudzību gaisa pārvadājumu jomā reglamentē Konvencija par starptautisko civilo aviāciju, kā arī Starptautiskās civilās aviācijas organizācijas Tehniskā instrukcija bīstamo izstrādājumu drošai pārvadāšanai pa gaisu (ICAO-TI), kuru minētā konvencija nosaka par saistošu.

Bīstamo kravu jūras pārvadājumi

Lai nodrošinātu bīstamo kravu pārvadājumus pa jūru ir jāiegūst speciāla atļauja. Šādu kravu pārkraušana ir iespējama ostas termināļos, kuriem ir iegūta attiecīga atļauja darbam ar bīstamajām kravām. Bīstami kravu pārvadājumi pa jūras tiek nodrošināti ievērojot īpašu uzmanību kravas izvietošanai un nostiprināšanai konteineru kravas telpā. Bīstamās kravas konteineri tiek marķēti ar atbilstošām uzlīmēm, uz kurām tiek norādīta ADR klase un vielas identifikācijas (UN) numurs.

Saskaņā ar Latvijas Republikas Bīstamo kravu aprites likumu jautājumus par bīstamo kravu apriti un tās uzraudzību jūras pārvadājumu jomā reglamentē 1974.gada Starptautiskā konvencija par cilvēku dzīvības aizsardzību uz jūras (SOLAS-74 konvencija) un tās 1978.gada un 1988.gada protokoli, minētajā konvencijā un tās protokolos par saistošiem noteiktie kodeksi: Starptautiskais jūras bīstamo kravu kodekss (IMDG kodekss), Starptautiskais kodekss par kuģu konstrukciju un aprīkojumu, kuri pārvadā bīstamās ķīmiskās vielas kā lejamkravas (IBC kodekss), Starptautiskais kodekss par kuģu konstrukciju un aprīkojumu, kuri pārvadā sašķidrinātas gāzes kā lejamkravas (IGC kodekss) un Starptautiskais kodekss iepakotas radioaktīvas kodoldegvielas, plutonija un radioaktīvo atkritumu ar augstu radioaktivitātes līmeni drošai pārvadāšanai ar kuģiem (INF kodekss).

Bīstamo kravu dzelzceļa pārvadājumi

SIA “AEEG Transport” transporta un loģistikas uzņēmums nodrošina bīstamo kravu pārvadājumus, izmantojot dzelzceļa transportu. Izmantojot dzelzceļa transportu bīstamo kravu var transportēt ar konteinervilcieniem, segtiem vagoniem, platformām vai pusvagoniem.

Saskaņā ar Latvijas Republikas Bīstamo kravu aprites likumu jautājumus par bīstamo kravu apriti un tās uzraudzību dzelzceļa pārvadājumu jomā reglamentē 1999.gada 3.jūnija Protokola par grozījumiem 1980.gada 9.maija Konvencijā par starptautiskajiem dzelzceļa pārvadājumiem (COTIF) C papildinājuma “Noteikumi par bīstamo kravu starptautiskajiem dzelzceļa pārvadājumiem (RID)” pielikums, bet satiksmē uz valstīm, kuras nav Eiropas Savienības dalībvalstis, — Starptautiskās dzelzceļu sadarbības organizācijas 1951.gada 1.novembra Nolīguma par starptautisko dzelzceļa kravu satiksmi (SMGS) 2.pielikums “Bīstamo kravu pārvadājumu noteikumi”.

Bīstamo kravu klasifikācija

ADR 1. klase

Sprāgstvielas, kas var izraisīt ugunsgrēku vai eksploziju, šajā klasē ietilpst pirotehnika vai sprāgstvielas. Pie noteiktas temperatūras vai spiediena tās var izraisīt ķīmisku reakciju un eksplodēt. Pirmajai ADR klasei ir 6 apakšklases:

1.1. apakšklase – vielas un ražojumi, kuriem ir raksturīga masas sprādziena bīstamība (masas sprādziens – tāds sprādziens, kas praktiski uzreiz izplatās pa visu kravu);

1.2. apakšklase – vielas un ražojumi, kuriem ir raksturīga izkliedēšanās bīstamība, bet kuri nerada masas sprādziena bīstamību;

1.3. apakšklase – vielas un ražojumi, kuriem ir raksturīga aizdegšanās bīstamība, kā arī neliela sprādziena bīstamība;

1.4. apakšklase – vielas un ražojumi, kuriem ir tikai neliela sprādziena bīstamība, uzliesmošanas vai iniciēšanās gadījumā transportēšanas laikā, nerada iekārtas vai iepakojuma bojājumus;

1.5. apakšklase – vielas ar ļoti mazu jūtību, kurām ir raksturīga masas sprādziena bīstamība, bet kuras ir tik mazjūtīgas, ka to iniciēšanās vai pāreja no degšanas uz detonāciju pie normāliem transportēšanas apstākļiem ir mazticama;

1.6. apakšklase – sevišķi mazjūtīgi ražojumi pret detonāciju, vielām ar niecīgu nejaušas iniciēšanās vai sprādziena izplatīšanas varbūtību.

ADR 2. klase

Tīras gāzes, gāzu maisījumi, vienas vai vairāku gāzu maisījumi ar vienu vai vairākām citām vielām un izstrādājumiem. ADR otrajā klasē iedalās arī saspiesta gāze, sašķidrināta gāze, izšķīdināta gāze, kā arī gāzes baloniņi un aerosoli. Gāzes iedalās pēc to bīstamajām īpašībām: smacējošās, oksidējošās, viegli uzliesmojošās vai toksiskās. 2. ADR klasei ir 6 apakšklases:

2.1. apakšklase – neuzliesmojošas gāzes;

2.2. apakšklase – neuzliesmojošas un indīgas gāzes;

2.3. apakšklase – viegli uzliesmojošas gāzes;

2.4. apakšklase – viegli uzliesmojošas indīgas gāzes;

2.5. apakšklase – ķīmiski nenoturīgas gāzes;

2.6. apakšklase – ķīmiski nenoturīgas indīgas gāzes.

ADR 3. klase

Viegli uzliesmojoši šķidrumi, šķidrumu maisījumi, kā arī šķidrumi, kas satur cietvielas šķīdumā vai suspensijas, kuras izdala uzliesmojošus tvaikus. Tās var būt arī cietas vielas izkausētā stāvokli vai ūdenī izšķīdinātas vielas. 3. ADR klase tiek iedalīta 3 apakšklasēs:

3.1 apakšklase – viegli uzliesmojoši šķidrumi ar zemu uzliesmošanas temperatūru – šķidrumi, kuru uzliesmošanas temperatūra slēgtā tīģelī ir zemāka par mīnus 18 grādiem pēc Celsija, vai ar uzliesmošanas temperatūru kopā ar citām bīstamām īpašībām;

3.2 apakšklase – viegli uzliesmojoši šķidrumi ar vidēju uzliesmošanas temperatūru – šķidrumi, kuru uzliesmošanas temperatūra slēgtā tīģelī ir no mīnus 18 līdz plus 23 grādiem pēc Celsija.

3.3 apakšklase – viegli uzliesmojoši šķidrumi ar augstu uzliesmošanas temperatūru – šķidrumi, kuru uzliesmošanas temperatūra slēgtā tīģelī ir plus 23 līdz plus 61 grādam pēc Celsija ieskaitot.

ADR 4. klase

Uzliesmojošas cietas vielas, pašreaģējošas vielas un cietas desensibilizētas sprāgstvielas. Tie var būt arī materiāli, kam ir risks viegli aizdegties berzes, mitruma uzsūkšanas vai sakarsēšanas dēļ. ADR 4. klase tiek iedalīta 3 apakšklasēs:

4.1. apakšklase – viegli uzliesmojošas, cietas vielas, kuras spēj aizdegties no ārējiem aizdegšanās avotiem (dzirksteles, liesmas vai berze) un aktīvi deg;

4.2. apakšklase – pašuzliesmojošas vielas, kuras parastos transportēšanas apstākļos var patvaļīgi sakarst un aizdegties;

4.3. apakšklase – vielas, kuras izdala uzliesmojošas gāzes, nonākot saskarsmē ar ūdeni.

ADR 5. klase

Organiskie peroksīdi un oksidējošas vielas, kas, izdalot skābekli, spēj uzturēt vai izraisīt degšanu vai sprādzienu, ja tie ir maisījumā ar citām vielām, termiska nestabilitāte. 5. ADR klase tiek iedalīta divās apakšklasēs:

5.1. apakšklase – oksidējošas vielas, kuras pašas pēc sevis nav degošas, bet veicina citu vielu vieglu uzliesmošanu un izdala skābekli degšanas laikā, tādējādi palielinot uguns intensitāti;

 

5.2. apakšklase – organiskie peroksīdi, kuri vairākos gadījumos ir degoši, var darboties kā oksidējošas vielas un ir bīstami saskarsmē ar citām vielām. Daudzi no tiem viegli aizdegas un ir jūtīgi pret sitieniem un berzi.

ADR 6. klase

Vielas, kas ir infekciozas vai indīgas uzskatāmas, kā patogēnus saturošus. Šīs vielas var izraisīt saindēšanos vai smagu saslimšanu. 6. ADR klase tiek iedalīta divās apakšklasēs:

6.1. apakšklase – indīgas (toksiskas) vielas, kuras spēj izraisīt nāvi, ieelpojot tvaiku, putekļus, uzsūkšanās caur ādu vai norīšanas gadījumā;

 

6.2. apakšklase – vielas un materiāli, kas satur patogēnus organismus, kuri ir bīstami cilvēkiem un dzīvniekiem.

ADR 7. klase

Radioaktīvas vielas, kas, saskaroties ar dzīvām šūnām, tai skaitā cilvēka šūnām, var izraisīt zināmus bojājumus atkarībā no skarto audu tipa, radiācijas rakstura un citiem faktoriem. Muitas operācijas kravas radioaktīvā satura pārbaudei drīkst veikt tikai eksperti ar atbilstošu kvalifikāciju.
Radioaktīvas vielas ir objekti, kas patvaļīgi sairst un šī procesa rezultātā izdala radiāciju. Tāds radiācijas tips ir pazīstams kā jonizējošā radiācija, un, ja dzīvās šūnas, ieskaitot cilvēka šūnas, tiek pakļautas šādai iedarbībai, tad var rasties vairākas bioloģiskas izmaiņas. Šīs radušās izmaiņas ir ļoti dažādas un tās ir mainīgas atkarībā no vairākiem faktoriem – radiācijas rakstura, iedarbības veida, skarto cilvēku audu tipa, iedarbības ilguma un daudziem citiem faktoriem.

ADR 8. klase

Korozīvas un kodīgas vielas, kas var izraisīt elpceļu un ādas bojājumus, kā arī var izraisīt ķīmiskus apdegumus. Šīs vielas var izraisīt arī ugunsgrēku, saskaroties ar organiskiem materiāliem vai dažādām ķīmiskām vielām. 8. ADR klase tiek iedalīta 3 apakšklasēs:

8.1. apakšklase – skābes;

8.2. apakšklase – sārmi;

8.3. apakšklase – dažādas kodīgas un koroziālas vielas.

ADR 9. klase

Pārējās bīstamās vielas, kas neietilpst nevienā no iepriekš minētajām klasēm, taču, lai tās pārvadātu, ir nepieciešams ievērot noteiktus pārvadāšanas un glabāšanas noteikumus. 9. ADR klasi iedala divās apakšgrupās:

9.1. apakšklase – šķidras un cietas degvielas un materiāli, kuri nav iekļauti 3. un 4.klasē, bet dažos gadījumos var būt bīstami (degošie šķidrumi ar uzliesmošanas temperatūru no + 61 C līdz + 100 C slēgtā tīģelī, šķiedras un citi analoģiski materiāli);

9.2. apakšklase – vielas, kuras noteiktos apstākļos kļūst kodīgas un korozīvas.

Biežāk uzdotie jautājumi par bīstamo kravu piegādi:

Lai aprēķinātu izmaksas būtu nepieciešama šāda informācija:

 

  • iekraušanas vieta (datums, adrese, pasta indekss, osta vai lidosta);
  • kravas izkraušanas vieta (datums, adrese, pasta indekss, osta vai lidosta);
  • kravas apjoms ( kravas iepakojumu skaits, svars, izmēri);
  • kravas apraksts, iekļaujot informāciju par bīstamās kravas klasi;
  • informācija par izvēlēto pārvadājuma veidu;

ADR ir Eiropas valstu nolīgums par bīstamo kravu starptautiskajiem pārvadājumiem ar autotransportu, kas tika pieņemts 1957. gadā Ženēvā, taču spēkā stājās vien 1968. gadā. Reizi divos gados vienošanās tiek atjaunināta un pielāgota jaunākajām tehniskajām un juridiskajām prasībām. Šo vienošanos kā dalībnieces pārstāv 52 valstis, tostarp visas ES dalībvalstis. ADR dalībvalstu parakstīto divpusējo un daudzpusējo nolīgumu saraksts, atbilstoši ADR 1.5. nodaļai, pieejams vietnē: https://unece.org/adr-multilateral-agreements.

Nododot transportēšanai bīstamo kravu, nosūtītāja pienākums ir parūpēties par kravas bīstamības klasei atbilstošu iesaiņojumu, kravas marķēšanu atbilstoši ADR pārvadājumu prasībām, kā arī visas dokumentācijas, tostarp kravas nosūtītāja deklarācijas un rakstveida instrukcijas saistībā ar bīstamo kravu, nodošanu pārvadātājam. Pārvadātāja pienākums ir nodrošināt atbilstoši ADR kravu pārvadājumu prasībām aprīkotu transportlīdzekli, kā arī autovadītāju, kurš ir kvalificēts bīstamo kravu pārvadājumu veikšanai un kuram ir iegūta bīstamo kravu pārvadāšanas apliecība.

 

Par bīstamām kravām tiek uzskatīti gaisa atsvaidzinātāji, nagu laka, fotofilmas, galda tenisa bumbiņas un citas it kā šķietami nekaitīgas preces, līdz ar to uz visām šīm precēm attiecas tādi paši bīstamo kravu pārvadājumu noteikumi kā uz citām ADR kravām, kas, piemēram, ir viegli uzliesmojošas vai sprāgstošas. Noteiktos apstākļos šīs preces var radīt viegli uzliesmojošus vai toksiskus tvaikus vai, tās var kļūt sprāgstošas, nodarīt kaitējumu videi vai kļūt bīstamas mijiedarbībā ar citām precēm.

Labākais veids, kā noskaidrot, vai preces, kuras vēlaties nosūtīt, ir iekļautas bīstamo kravu klasifikatorā, ir pārbaudīt to sastāvu, piedevas, klasi vai marķējumu. Nepieciešams papildus pārbaudīt saņēmējvalsts prasības attiecībā uz bīstamajām kravām, jo tās var atšķirties atkarībā no valsts, uz kuru vēlaties sūtīt preces.

Kravas nosūtītāja pienākums ir parūpēties par kravas sastāvam atbilstošu iesaiņojumu, kas nepieļauj nekāda veida bojājumus transportēšanas laikā. Veicot bīstamo kravu iesaiņošanu, mūsu uzņēmuma konsultanti iesaka ņemt vērā dažus ieteikumus:

pārliecinieties, ka esat pareizi identificējis bīstamās kravas klasi, lai izvēlētos kravai atbilstošus iesaiņojamos materiālus. Ja nepieciešams, mūsu uzņēmuma speciālisti sniegs jums konsultācijas;

izvēlieties augstas kvalitātes un atbilstošu iesaiņojamo materiālu;

pārliecinieties, ka iepakojuma ārpusē nav palikušas bīstamo vielu atliekas;

pārliecinieties, ka viss ir cieši iesaiņots un rūpīgi nostiprināts;

pārliecinieties, ka prece ir nostiprināta iesaiņojuma iekšpusē;

pārliecinieties, ka iesaiņojums ir drošs un neizraisīs noplūdes un neradīs bojājumus;

neveiciet bīstamas kravas iesaiņošanas darbus neatbilstošās un grūti pieejamās vietās;

parūpējieties par kravas marķēšanu atbilstoši bīstamo kravu pārvadājumu starptautiskajām prasībām;

veiciet iesaiņošanas procesa un beigu procesa fotofiksāciju, lai bojājumu rašanās gadījumā būtu pierādījumi par preces iesaiņojuma kvalitāti, atbilstību precei un piemērotību transportēšanas procesam.

Atsevišķos gadījumos bīstamas kravas ir atļauts pārvadāt, neievērojot ADR noteikumus vai ievērojot tos daļēji:

ierobežots daudzums (saskaņā ar ADR 3.4. nodaļu);

atbrīvots daudzums (saskaņā ar ADR 3.5. nodaļu);

izņēmuma daudzums (saskaņā ar ADR 1.1.3.6. punktu).

Ja tie ir auto kravu pārvadājumi, pārvadātāja atbildība ir 8,33 SDR (Speciālās aizņēmuma tiesības) par katru bojātās/zudušās kravas bruto kilogramu, gaisa kravu pārvadājumi ‒ 19 SDR un jūras kravu pārvadājumi ‒ 2 SDR par katru bojātās/zudušās kravas bruto kilogramu. 1 SDR vērtība ir aptuveni 10 EUR (vērtība mainās atkarībā no aktuālā SDR kursa). Ja kravas vērtība pārsniedz šo kompensācijas apmēru, iesakām kravu papildus apdrošināt, vēršoties pie mūsu uzņēmuma speciālistiem, kuri ar lielu atbildību un profesionalitāti palīdzēs noformēt pilnas vērtības apdrošināšanas polisi Jūsu kravai.